Dobrovolnictví

Když jsem poprvé šla do jednoho domova pro seniory v Brně, málem jsem to nenašla. Byla zima a já už jsem si zoufala. Taky jsem byla trochu nervózní. Šla jsem jako dobrovolnice navštívit několik starších lidí, popovídat si, přečíst noviny… Co když ale nebudu vědět, jak na to? Co když se jim nebudu líbit a nebudou se se mnou chtít bavit?

Konečně jsem místo našla a sestřička mi řekla, ať chvíli počkám, než se mě ujme. Chvíli jsem stála na chodbě a nevěděla, co přijde, když jsem si všimla pána, který seděl v křesílku a sledoval televizi. Přisedla jsem si k němu, a než jsem se stačila zeptat, jak se má, dozvěděla jsem se, že žil dlouhou dobu v Americe a v Austrálii, jaké to tam bylo, kde pracoval, že byl ženatý, ale trvalo to jen chvíli… Zkrátka znala jsem jeho život líp, než ten svůj a nestačila jsem se divit, jak málo stačí. Jen přijít. Mnoho lidí v domovech pro seniory nemá rodinu, která by je navštěvovala. O to víc dokáží ocenit něčí zájem, to, že jim věnujete svůj čas a myslíte na ně.

Příště jsem tedy přišla znovu, přiznám se, že jsem ještě stále měla obavy, ale můj nový “kamarád” mě vesele přivítal a dal mi mandarinku. Zaskočená tím darem jsem mu věnovala svůj banán, a čtení Julese Verna mohlo začít. Překvapoval mě pánův optimismus a živost, s jakou se projevoval. Chvíle strávené s ním byly často plné smíchu, když mi vyprávěl nespočet historek o svém životě.

Šla jsem do domova ještě mnohokrát, a přestože cesta tam trvala dlouho a venku byla zima a nevlídno, vždy jsem odcházela nabitá energií a s dobrým pocitem, že to mělo smysl. Být dobrovolníkem je podle mě krásná možnost, jak udělat svět o něco hezčím místem, pro druhé, i pro sebe.

Dobrovolnictví je samostatná činnost prováděná ve prospěch druhých bez nároku na finanční odměnu.

Dobrovolník je člověk, který se ze své vůle rozhodne věnovat ve svém volném čase svou energii, znalosti a zkušenosti např. dětem, potřebným lidem nebo veřejně prospěšným činnostem bez nároku na odměnu.

Napiš komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *