Volnočasové aktuality z Vysočiny – 4. 12. 2018

Informace o aktuálním dění v Kraji Vysočina se zaměřením na rodiny s dětmi, školství a volnočasové aktivity dětí a mládeže. 

Soutěž 3x Stezka odvahy o 3 výtisky knihy Miloše Zapletala

Soutěž o tři výtisky knihy Miloše Zapletala Stezka odvahy začíná 28. 11. a končí 19. 12. 2018. V napínavém příběhu šestnáctiletého Ježka o jeho osamělé táborové zkoušce odvahy v Jizerských horách v dnes již slavné knize Stezka odvahy se nepřímo setkávají dvě legendy, které nepřehlédnutelně ovlivnily několik generací dětí a jejich vedoucích z oddílů a jiných kolektivů tíhnoucích k pobytu v přírodě. Jsou jimi autor knihy Miloš Zapletal – Zet a románový vedoucí oddílu Náčelník, jemuž je předobrazem Miloslav Nevrlý – Náčelník. Oba spolu řadu let vedli skautský respektive turistický oddíl. Stezka odvahy naposledy vyšla v roce 2015 u příležitosti lednových 85. narozenin Miloše Zapletala, Miloslav Nevrlý stejný počet let dovršil letos v říjnu. 

Nové články na webu Volný čas není nuda

Betlémské světlo letos potřicáté! 

Betlémské světlo je symbol míru a přátelství a pro mnoho domácností nepostradatelná součást vánočních svátků. Myšlenka vznikla v roce 1986 v Rakousku, odkud se rozšířila do desítek zemí světa. Do Česka (resp. tehdejšího Československa) se dostalo poprvé v roce 1989, když ho exiloví skauti přivezli až pod sochu sv. Václava… 

Kraj Vysočina zve na Barevné Vánoce 

K adventu na Vysočině už neodmyslitelně patří Barevné Vánoce, které se vždy začátkem prosince konají v sídle Kraje Vysočina. Krajské domovy pro seniory, dětské domovy, vybrané střední školy i další spolupracující organizace zde každoročně nabízejí originální vánoční dárky, dekorace i tradiční vánoční pochoutky a cukroví.  

Soutěž o Cenu Karla Velikého 

Je vám mezi 16 a 30 lety a máte projekt zaměřený na evropskou tematiku? Pak se přihlaste do soutěže o Cenu Karla Velikého. Kromě výletu do Cách můžete vyhrát finanční podporu až do výše 7 500 €! Soutěž pořádá Evropský parlament a Nadace Karla Velikého a je určena mladým lidem,… 

Studenti bojují s dezinformacemi hravě. Nově pomocí únikové hry Fakescape 

Novou aktivitu, která má pomoct v boji proti šíření dezinformací mezi studenty středních škol, dnes představili politologové z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.     Skupina studentů pod vedením Miloše Gregora a Petry Vejvodové začíná od listopadu jezdit do vyučovacích hodin s únikovou hrou s názvem Fakescape. Středoškoláky má zábavnou formou naučit základy informační a mediální gramotnosti. 

Druhý svazek díla Jaroslava Foglara v novém: Chata v Jezerní kotlině s ilustracemi Pavla Čecha

 Život Pavla Zemana, který je hlavní postavou příběhu o velkém chlapeckém přátelství, se po smrti otce od základu změnil. Velkou oporou je mu kamarád Ludva Grygar, se kterým Pavel podniká dobrodružné výpravy do téměř nepřístupné kotliny s jezírkem, kde si sami postaví srub. Vedle velkého přátelství ale prožívají i velká zklamání. 

další články * přidat článek 

Pozvánky na akce, výstavy 

Promítej i Ty s Hodinou H – Krev v mobilech 
6. 12. 2018, 19:30 – 21:00 

Vánoční tvoření 2018 – Hodina H 
15. 12. 2018, 10:00 – 16:00 

další akce * přidat akci 

Doporučujeme k přečtení 

Cena Přístav za rok 2018 má své držitele 

Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) udělila 27. listopadu šest svých tradičních ocenění těm, kteří v sobě nalézají kromobyčejnou vůli podporovat mimoškolní práci s dětmi a mládeží. Cenu Přístav 2018 v podobě ručně broušené „trosečnické“ láhve obdržel i Ing. Radek Zlesák – poslanec PSP ČR, člen podvýboru pro mládež a volnočasové aktivity (od 2017), člen Rady města Žďár nad Sázavou (od 2014). 

Brána k druhým otevírá dobru 

Už pět let je Národní institut pro další vzdělávání organizátorem soutěže Brána k druhým. 

Aktuálně 

Evropa se nezmění sama… 

Mladí lidé by neměli mlčet a nechat o sobě rozhodovat ostatní. EYCA vytvořila informační kampaň o volbách do Evropského parlamentu 2019. Chceme, aby se mladí o Evropské unii dozvěděli víc. Aby volili informovaně. Aby vyjádřili své názory, a ovlivnili tak to, kam Evropská unie bude směřovat. Tato kampaň je apolitická – důležité je pouze to, aby mladí lidé využili své šance a přišli k volbám. Hledáme dva mladé lidi, kteří povedou tuto výzvu, stanou se její tváří a ukážou, že to jejich vrstevníkům není jedno. Stanou se členy mezinárodního týmu, ve kterém společně připraví a zrealizují kampaň na podporu nadcházejících voleb do EP. Podrobnosti: https://www.eyca.cz/evropa-se-nezmeni-sama-prevezmi-iniciativu-a-zmen-ji-ty-sam 

Začalo druhé kolo soutěže o jízdenky zdarma po EU pro všechny čerstvě plnoleté od DiscoverEU 

DiscoverEU je iniciativa Evropské unie, díky které získají mladí lidé zdarma železniční časovou jízdenku, s níž mohou procestovat Evropu, poznat její rozmanitost, získat nové přátele. Do prvního kola iniciativy DiscoverEU se zapojily tisíce mladých lidí. Účastníci, kteří se předtím nikdy neviděli, se spojili a díky sociálním sítím pak společně cestovali mezi různými městy, případně v rámci skupiny hledali nebo nabízeli nocleh. 28. listopadu komise zahájila druhé kolo soutěže o jízdenky zdarma. Zájemci musí k 31. 12. 2018 dovršit 18 let a zaregistrovat se přes Evropský portál mládeže: https://europa.eu/youth/discovereu_cs 

Zahrajte dobrovolníkům 

Organizace Pionýr vyzývá: Dejme dobrovolníkům zahrát v rádiu písničku s věnováním. Poděkujme jim tak společně za jejich čas, nadšení a práci. Je často nenápadná, ale o to záslužnější! Tato iniciativa vznikla u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků (5. 12.) 

Napiš komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *