Dožínky v centru Eden

Richard Lauda – Žně u Jistebnice (1925)

Ukončení žní bylo od nejstarších dob spojeno s oslavami v podobě tradičních zvyků, hudbou a hodováním. Nejinak tomu bude i dne 26. srpna od 9.30 do 18.00, kdy v centru Eden v Bystřici nad Pernštejnem proběhnou oslavy sklizně obilí. Po období práce je čas na oslavu a dobré jídlo.

Pro návštěvníky bude připravený bohatý program. Těšit se mohou na výstavu moderních a historických traktorů, vystoupení folklorního souboru Borověnka, kování koní, ukázku práce s povříslovačem, cimbálovou muziku Aleše Smutného nebo kapelu Jásalka Band. Dále budou k vidění ukázky řemesel nebo tanec s koňmi.

Děti se mohou vydovádět ve slámovém bludišti nebo se zúčastnit šifrovací hry s odměnou, jízdy na poníkovi nebo lovu ryb na rybníčku v horácké vesnici. Úlovky jim kuchař na místě ogriluje.

Správná dožínková oslava se neobejde bez dobrého jídla a pití. Pro tuto příležitost bude připravené speciální dožínkové menu a sládek z místního minipivovaru uvaří i várku ovesného piva.

Po celý den bude ve mlýně probíhat soutěž o nejchutnější chleba. Zúčastnit se může každý, kdo donese vlastnoručně připravený bochník chleba. Dále zde bude pekařka předvádět postup výroby chleba. Zájemci, kteří si budou chtít upéct chleba doma, si mohou odnést kvásek s sebou.

Na závěr dne proběhne v seminárním sále přednáška o historii rodu Mittrowských, kterou nás provede Dr. Jiří Šmíd.

Dožínky (také obžínky, dožatá, dožitá) jsou především oslava hojnosti, oslava dokončené práce, poděkování za štědrou úrodu a úspěšnou sklizeň. Užijte si s námi tuto obnovenou lidovou tradici, která je s venkovem neodmyslitelně spjata.

Více informací naleznete na www.centrumeden.cz/cs/kalendar-akci/dozinky nebo na www.facebook.com/centrumeden

Napiš komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *