Soutěžte o ceny s projektem Kraje pro bezpečný internet

Bezpečný internet

Pro žáky a studenty základních a středních škol je v rámci projetu Kraje pro bezpečný internet připraveno devět e-learningových lekcí, na které navazuje soutěžní znalostní kvíz. Po správném zodpovězení dvaceti otázek z oblasti bezpečného chování na internetu jsou soutěžící zařazeni do závěrečného losování o hodnotné ceny. Žáci a studenti si také mohou po absolvování soutěžního kvízu zasoutěžit i v Kvízu PLUS, který je určen pro opravdové znalce problematiky elektronické bezpečnosti a opět zde mohou získat zajímavé ceny od partnerů projektu sdružení CZ.NIC, společností Microsoft a GORDIC.

Každý měsíc losování o nové mobilní telefony

Navíc každý měsíc probíhá losování mezi úspěšnými řešiteli soutěžního kvízu a Kvízu PLUS o nové mobilní telefony. Lekce a soutěžní kvíz jsou dostupné na webu www.KPBI.cz. Soutěžní kvíz poběží do konce října 2017. Poté bude následovat závěrečné losování vítězů a krajská finále soutěžního Kvízu PLUS.

Kraje pro bezpečný internet

Soutěž je realizována v rámci projektu Kraje pro bezpečný internet a do čtvrtého ročníku tohoto projektu je v současné době zapojeno všech čtrnáct krajů, včetně Kraje Vysočina. Ten je stejně jako v loňském roce vedoucím krajem projektu a hlavní cílovou skupinou jsou žáci a studenti základních a středních škol. V loňském roce se do soutěžního kvízu zapojilo téměř 30 000 žáků a studentů. Z výsledků testování vyplynulo, že největší obtíže při bezpečném chování na internetu dělají žákům a studentům otázky související se sdílením osobních údajů a fotografií.

Děti by měly zpozornět, když je někdo žádá, aby uvedly svoje jméno, adresu či datum narození

„Děti by měly zpozornět pokaždé, když je někdo v on-line prostředí žádá, aby uvedly svoje jméno, adresu či datum narození. Pro více než třicet procent uživatelů internetu ve věku 8 až 12 let je obtížné rozeznat, jaká míra zveřejnění citlivých údajů je ještě bezpečná,“ uvedla k výsledkům soutěžního kvízu Lucie Časarová, vedoucí projektu Kraje pro bezpečný internet.

30.000 studentů ročně

“Virtuální komunikace je dnes nedílnou součástí našich životů. Umět se bezpečně pohybovat na internetu proto považujeme za jednu z klíčových digitálních dovedností pro budoucnost, na něž se vzdělávací projekty Microsoftu zaměřují především. Díky projektu Kraje pro bezpečný internet dokážeme se zásadami internetové bezpečnosti seznámit až 30.000 studentů ročně,” vysvětluje Václav Koudele z Microsoftu.

Vím, kam klikám

„Systematická osvěta v oblasti kybernetické bezpečnosti je velmi důležitá a my se jí věnujeme dlouhodobě, například na našem portálu Vím, kam klikám. Mladí lidé patří v této souvislosti mezi nejrizikovější skupiny a i proto jsme rádi podpořili tento projekt, který je atraktivní formou o rizicích Internetu informuje,“ říká Michal Řezáč, ředitel pro strategický rozvoj společnosti GORDIC.

Již řadu let podobné aktivity podporujeme

„Projekt Kraje pro bezpečný Internet se svými aktivitami nezanedbatelně podílí na osvětě v oblasti Internetové bezpečnosti. Již řadu let podobné aktivity podporujeme, proto jsme i tentokrát využili nabídky a aktivně se podílíme na projektu, který je nám svým zaměřením blízký. Mezi naše klíčové aktivity v oblasti internetové bezpečnosti patří provozování Národního bezpečnostního týmu CSIRT.CZ nebo projekt, jehož hlavní součástí je router Turris,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Hlavním cílem projektu je zvýšit informovanost o rizicích internetu a možnostech prevence a pomoci

Projekt Kraje pro bezpečný internet je realizován po záštitou Asociace krajů ČR a Národního centra kybernetické bezpečnosti. Hlavním cílem projektu je zvýšit informovanost o rizicích internetu a možnostech prevence a pomoci. V rámci projektu jsou kromě e-learningových kurzů pro žáky a studenty, připraveny lekce pro učitele, rodiče a veřejnost, sociální pracovníky a policisty. V loňském roce byly představeny videospoty pro seniory. V tomto roce budou také realizovány prezenční semináře či připraveny videospoty pro děti do nízkoprahových zařízení.

Napiš komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *