Z přírody Vysočiny pomalu mizí odpadky

Náměstci Pavel Franěk (vlevo) a Pavel Pacal při úklidu. Foto: Radim Hošek

Celých devět dní je možné na veřejných prostranstvích nebo v blízkosti silnic po celé Vysočině vidět dobrovolníky ve svítivých vestách s pytli na odpad. Bezmála 22 tisíc zájemců se letos přihlásilo do devátého ročníku akce Čistá Vysočina spojené s jarním úklidem přírody, který probíhá od pondělí 10. až do neděle 23. dubna. Dnes se navíc do terénu vydali i členové Rady Kraje Vysočina, aby akci podpořili a přírodě o nějaký kilogram odpadků ulehčili.

Je nejmasovější akcí v historii kraje

„Čistá Vysočina, kterou organizujeme v rámci aktivit Zdravého Kraje Vysočina, je jednoznačně nejmasovější akcí v historii kraje. Letos doufáme v nižší počet tun sesbíraných odpadků, což by znamenalo, že se situace zlepšuje a potvrzuje pozitivní trend do budoucna,“ informoval krajský radní pro oblast životního prostředí a politik projektu Zdravý Kraj Vysočina a místní Agenda 21 Martin Hyský s tím, že výsledky by mohly být známé na přelomu května a června.

163 obcí a 120 škol

Do úklidu se letos zapojuje na 163 obcí, žáci i studenti z více než 120 středních, základních, ale i mateřských škol. Vesty a rukavice si ale oblékají i zaměstnanci komerčních firem a samozřejmě členové nejrůznějších spolků nebo jednotlivci z celé Vysočiny. „Je až neuvěřitelné, jakou odezvu má u veřejnosti Čistá Vysočina. Za osm let se zapojilo zhruba 135 tisíc dobrovolníků, někteří samozřejmě opakovaně, aby sesbírali přibližně 650 tun odpadu,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Pavel Pacal, který se do úklidu společně s kolegy náměstky Vladimírem Novotným, Josefem Pavlíkem, Pavlem Fraňkem, radním Martinem Hyským i ředitelem Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeňkem Kadlecem zapojil. „Nic zajímavého jsme dnes neobjevili, za to jsme okolí silnice z Jihlavy na Brtnici zbavili kusů nárazníků, částí světel, obalů od potravin i jídla z fastfoodů nebo obalů od provozních kapalin aut,“ uzavřel náměstek hejtmana Kraje Vysočina Pavel Franěk.

Foto: Radim Hošek

Napiš komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *