Proč je nebe modré?!?

Snad každé dítě položí takovou, nebo podobně znějící, otázku svému rodiči. A my můžeme otevřít moudré knihy, pustit chytrá videa či nastudovat internetové stránky.

Zjistíme, že jde o fyzikální jev, jehož podstatu vysvětlil britský fyzik John William Strutt, baron Rayleigh, držitel Nobelovy ceny za izolování prvku argon.

Každý předmět vysílá do okolí záření, jehož vlnová délka odpovídá jeho teplotě, a stejně tak na každé těleso stále dopadá záření ostatních těles. Největším zdrojem záření je pro nás Slunce. Modré světlo se rozptyluje 16krát silněji než červené.

Obloha se nám zdá modrá, protože se rozptyluje světlo převážně kratších vlnových délek, červenou barvu při východu a západu Slunce způsobuje odfiltrovávání krátkovlnné části barevného spektra při delším průchodu atmosférou.

Jenže takové povídání malý člověk vůbec nepochopí. Možná proto, že se stává pro dětský svět zcela nezajímavé. Je tedy mnohem lepší úplně jiné vysvětlení. Nebe je modré, aby na něm byl lépe vidět barevný letící pták. Je modré, aby přesněji zobrazilo tryskovou kresbu dopravního letadla. Má modrou barvu, aby bílé mraky znatelně tvořily nádherné obrazce…

V každém ročním období znázorňuje nebe tu svou barvu. Vypráví jedinečný příběh a my, rodiče, máme skvělou a neopakovatelnou možnost vysvětlovat cestu těch příběhů. Stačí si na jaře lehnout na teplou deku, v létě do rozkvetlé louky, při podzimu do barevného listí a v zimě chvilku do sněhu.

Za každého počasí můžeme hledat odpovědi na otázku – „Proč je nebe modré“

Napiš komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *