Geocaching

prochazka

Zdroj – Bushman

V tomto ponurém ročním období nemáme energie na rozdávání. Ráno odcházíme z domu za tmy a v podvečer se za tmy vracíme zpět Během dne si užíváme světla hlavně ze zářivky. Proto si asi každý z nás rád užije volný den. Ideálně je-li plný slunečních paprsků a můžeme tak vyrazit do přírody. Pro dobití baterek neexistuje nic lepšího. Na výběr máme z nepřeberného množství podzimních aktivit, na které je potřeba se pohodlně a teple obléci.
Outdoorovou zábavou na pomezí hry a turistiky je například geocaching, který je založený na hledání skrytého objektu tzv. cache (keš). Tu na neznámé, ale většinou zajímavé, místo předtím ukryl někdo jiný a pak na internetu zveřejnil její GPS souřadnice a doplňující informace. Ostatní ji pak pomocí navigačních přístrojů hledají. K tomu nám pomáhá GPS system nebo aplikace v chytrém telefonu. Ale pozor! Kešky bývají totiž dost pečlivě ukryté, aby se nedostaly do nesprávných rukou. Zpravidla kešku tvoří krabička v níž je vložený sešítek tzv. logbook do kterého se nálezci podepisují. Bývá také zvykem do keše umisťovat “dárky pro objevitele”. Nálezce si smí dárek ponechat, ale měl by místo něj vložit něco vlastního (jiný dárek) pro další účastníky.

hledani

Zdroj – Bushman

Geocaching vznikl na přelomu tisíciletí ve Spojených státech, kdy Bill Clinton zrušil umělou odchylku v signálu GPS, čímž se výrazně zlepšila přesnost navigačního systému. Několik lidí dostalo nápad a založilo hru, která propojuje internet s přírodou a navigačním systémem. Po celém světě jsou momentálně téměř 3 miliony keší a více než 6 milionů hráčů všech věkových kategorií. Nejde tedy o žádnou regionální zábavu. V Čechách se vžila výslovnost geokešing. Angličan by mu ale asi nerozumněl. Mají totiž zažitý džiokešin. Otázkou zůstává, proč vlasně cachery tak baví se prodírat trním, deštěm nebo se motat v pavučinách? Jak totiž praví Murphyho zákon “Vedou-li ke keši dvě cesty, vždycky vyberete tu horší.” Je tedy opravdu nutné zvolit pevné a kvalitní oblečení. V geocachingu jde hlavně o radost z pokoření výzvy na zajímavých místech. Zakladatel skrýší vám chce zpravidla něco ukázat. Samotná keš je už potom spíš bonus.
Keše jsou také rozdělené do několika úrovní složitosti. Existují například multikeše, které hráče provedou několika místy, nebo mystery keše, u kterých je nejprve potřeba vyřešit hádanku nebo hlavolam. Procházka okamžitě dostane adrenalinový náboj a konkrétní cíl. A co teprve, až o lovení záhadného pokladu řeknete svým ratolestem. Zajásají a budou toužit ho jít hledat. Budou si moci hrát s GPS souřadnicemi v telefonu a vy budete nabití energií ze společně stráveného času na čerstvém vzduchu.

nalez

Zdroj – Bushman

Napiš komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *