Takový malý test…

Každoročně se na přelomu května a června doslova vyrojí celá řada akcí pro děti. Některé mají v názvu „Den dětí“ jiné ne, ale cíl mají stejný. Oslavit s dětmi jejich mezinárodní den. Jaký má tento den vlastně význam?

aroni-738302_1920 (1)Oslavu dne dětí navrhla v roce 1949 Mezinárodní demokratická federace žen, Mezinárodní odborové sdružení učitelů a Světová federace demokratické mládeže. Poprvé se slavil 1. června 1950 ve více než 50 zemích celého světa. Pevné datum, tedy 1. červen, bylo stanoveno až na mezinárodní konferenci pro ochranu dětí v roce 1952. Jeho cílem je upozornit světovou veřejnost na práva a potřeby dětí.

Má skutečně Den dětí v dnešním pojetí tento význam, nebo se postupně vytratila potřeba upozorňovat na dětská práva? Myslím, že dětská soutěžní odpoledne, která oslavám dne dětí u nás dominují, slouží více propagaci organizací, které je pořádají, výrobků nebo firem. Je to dobrá příležitost. A potřeba upozorňovat na dětská práva? To spíše výrazně roste, než aby se vytratila.

Kolik obyčejných lidi vůbec tuší, že existuje mezinárodně platný dokument, který se jmenuje Úmluva o právech dítěte? A klik těch co tuší zná alespoň rámcově její obsah? Je to škoda… Text je ke stažení na internetu. Podívejte se na něj. Je to zajímavé čtení.

Dětem by měl patřit každý den – ne jen jeden v roce…

Jan Burda

Napiš komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *