Volný čas je důležitou součástí výchovy

vcnn_2014_01Výběr volnočasových aktivit a vůbec rozhodování o tom “co s volným časem” je důležitou součástí života dětí. Vedle rodiny a školy je volný čas neoddělitelnou součástí výchovy. Měl by rozvíjet talent ale i všestrannost. Zároveň hraje důležitou roli v rozvoji dětí vzhledem k práci v kolektivu, utváření vztahů mezi lidmi atd. Takového výchovného působení lze ve volném čase dosáhnout jen pravidelností.

Dětí přihlášených do celoročně fungujícího oddílu nebo kroužku ubývá. Buďme rádi za volnočasové kluby a nízkoprahová zařízení s příležitostnou nabídkou. Rozhodně je návštěva dětí v těchto klubech lepší než bezcílné putování ulicemi nebo sezení doma u počítače. Ale ruku na srdce – tato nabídka, je-li využívána nahodile, nemůže mít na děti ten výchovný vliv, jaký by volný čas měl mít.
Na Vysočině pracuje celá řada oddílů, klubů a organizací. Poskytují pravidelnou zájmovou činnost a v jejích řadách narazíte na množství zkušených vedoucích, kteří věnují dětem často veškerý svůj volný čas bez nároku na jakoukoli odměnu.
Dnešní doba je natolik uspěchaná, že výsledky takové pravidelné výchovy se často jeví jako nezajímavé. Projeví se totiž až za několik let. Jistě, některé věci umíme v oddílech naučit své svěřence téměř hned, ale morální hodnoty a vztah ke světu a sobě navzájem se nadá naučit za týden. Měl by to ale být pro rodiče ten správný signál.
Chcete, aby vaše děti aktivně a hlavně kvalitně trávili svůj volný čas? Přihlaste je do nějakého oddílu nebo kroužku – po letech poznáte, že to byl správný krok.

Jan Burda – předseda RDMKV
mail@janburda.cz

Napiš komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *