Co vlastně chceme z dětí vychovat?

junak roj sasanky foto1Často si pokládám otázku, jaký způsob trávení volného času je pro děti nejlepší. Asi není třeba diskutovat, že je třeba dnešní děti co nejvíce – a teď s trochou nadsázky – vytáhnout ven od počítačů do reálného světa. Ale jak na to? Jaká aktivita je nejvhodnější? Skoro se chce říct jakákoliv – hlavně, když budou využívat svůj volný čas nějak aktivně a účelně. O tom jistě není pochyb. A právě proto jsou zde organizace, které využití volného času dětem, mládeži a často i celým rodinám nabízejí.

A v tu chvíli si pokládám druhou otázku. Je lepší děti od malička úzce specializovat nebo jim nabídnout řadu nejrůznějších aktivit a rozvíjet v nich všestrannost?

Já osobně mám celkem jasno. U mě vyhrává všestrannost na plné čáře. Jsem přesvědčen o tom, že děti, zvláště v mladším věku, se nedokážou sami rozhodnout, jaký koníček u nich zvítězí. Není “rozhodování” dětí v pěti, šesti letech o jejich zájmu spíše plněním snů jejích rodičů? Neměl by v tomto být volný čas podobný vzdělání? Nejdříve všeobecný rozhled a teprve časem možnost specializace. Trocha sportu, příroda, nějaká rukodělná činnost, kultura, trocha techniky…

Prostě si myslím, že i ve volném čase by mělo jít o všeobecný přehled – a často i takový, který ve škole nedostanou.

I my dospělí, když se chceme rozhodnout, potřebujeme dostatek informací. Dopřejme tohle i dětem. Ať získají celkový rozhled a pak si vyberou sami. Někdo si najde svého koníčka v modelařině, někoho bude hrát fotbal a jiný se bude věnovat třeba programování. Proč by ale všichni nemohli mít základní znalost přírody, vaření nebo čehokoli jiného? Mělo by to patřit do “základní výbavy” každého člověka.

Jsem stále více přesvědčen, že ve volném čase by nemělo jít jen o vytažení dětí od počítačů do reálného světa. Musí jít o mnohem víc. Měli bychom dětem nabídnout pestrou paletu nejrůznějších aktivit a hlavně se snažit o to, aby volný čas byl plnohodnotnou součástí výchovy.

Jan Burda
mail@janburda.cz

Napiš komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *